Jajka Sadzone z Pieczonymi Brokułami i Sezamem

18 kwietnia 2016

Jajka Sadzone z Pieczonymi Brokułami i Sezamem
Jajka Sadzone z Pieczonymi Brokułami i Sezamem

Poranne wstawanie to nie moja specjalność. Poranki w moim domu w ciągu tygodnia to kompletny chaos, ponieważ zazwyczaj robię wszystko, żeby poleżeć w łóżku jak najdłużej. Zawsze z utęsknieniem wyczekuję weekendu, kiedy to ma miejsce moja mała, leniwa porankowa rutyna. Dzieci mało obchodzi to, że jest weekend, więc swój dzień zaczynają jak zwykle o siódmej (w najlepszym wypadku). Ich pierwszą czynnością jest wysiadywanie na mojej zaspanej głowie, w bardzo zdecydowany (czytaj irytujący) sposób informując mnie, że umierają z głodu i że śniadanie powinno być podane natychmiast. Pomimo tego, że uwielbiam gotować i przygotowywać im jedzenie, wstanie z łóżka o siódmej rano w sobotę, aby zrobić śniadanie, porostu nie mieści mi się w głowie. Dlatego w weekend zawsze najpierw wysyłam je do kuchni, gdzie biorą sobie po bananie i próbują przeżyć do pierwszego posiłku. Niestety banany nie wystarczają im na bardzo długo i zazwyczaj pół godziny później znowu stoją koło naszego łóżka gadając o śniadaniu. W tym momencie przewracam się na brzuch, chowam głowę pod poduszkę, i lewą nogą próbuję wypchnąć z łóżka leżącego w komie Alexa. Alex wstaje i robi to co w kuchni wychodzi mu najlepiej, kawę. Moje espresso piję w pozycji półleżącej i psychicznie przygotowuję się do wstania.

Jako, że poranne wstawanie to nie moja mocna strona, śniadania też nią nie są. Rano, ja i mój system trawienny potrzebujemy trochę czasu. Dzień zawsze zaczynam od espresso i kubka zielonej herbaty. Dopiero około godziny później jestem gotowa na coś stałego. Jestem pewna, że wiele osób podobnie zaczyna swój dzień i to właśnie powód, dla którego wielu z nas wychodzi rano z domu bez śniadania. Problem w tym, że głód zazwyczaj napada nas w najmniej oczekiwanym momencie. Próbując go zaspokoić, często sięgamy po drożdżówki, francuskie rogaliki i inne bezwartościowe zatykacze.

Zjedzenie pełnowartościowego i sycącego śniadania jest bardzo ważnym elementem każdego zdrowego i bez śmieciowego dnia. Najważniejsze jest to, żeby mieć plan. Brak planu bardzo często oznacza niezdrowe wybory.

Moje śniadania są zupełnie zdominowane przez jajka. Jeszcze niedawno wszyscy myśleliśmy, że jajka są niezdrowe, tuczą i podnoszą cholesterol. Na szczęście fala nowych dowodów naukowych (link), już jakiś czas temu obaliła ten mit i dziś coraz więcej osób dbających o zdrowie je jajka codziennie i bardzo sobie to chwali (link).